Medytacja nad Bożym Narodzeniem

Tajemnica narodzenia Syna Bożego należy niewątpliwie do jednego z piękniejszych przeżyć w życiu Maryi. Chociaż radość miesza się z cierpieniem.

Miejsce narodzin wiąże się z wyborem Boga, a pośrednio z rozkazem rzymskiego imperatora: W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie (Łk 2, 1 n.). Powszechny spis w czasie pokojowym związany był z kwestiami podatkowymi; miał ponadto zwiększyć prestiż cesarza. Izraelici odbierali go jako znieważenie Boga, jedynego Władcy i Pana.

Maryja i Józef podporządkowali się edyktowi rzymskiemu. Podjęli podróż z Nazaretu do Betlejem. Tę 150-kilometrową drogę ówczesne karawany przemierzały w ciągu trzech do pięciu dni.

W Betlejem Święta Rodzina nie znajduje warunków humanitarnych, aby godnie przyjąć na świat mającego się wkrótce narodzić Jezusa. Mieszkańcy Wschodu byli (i są nadal) niezwykle gościnni. Jednak z powodu natłoku ludzi nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk 2, 7). Gospoda, o której wspomina Łukasz, to karawanseraj (pers. – miejsce nocnego postoju karawany, zajazd). W czasach Jezusa zwierzęta stały na podwórzu pod gołym niebem, natomiast podróżni szukali schronienia pod szopą lub we wspólnej izbie. Gdy brakowało miejsca, układali się do snu wraz ze zwierzętami. W czasie spisu karawanseraje były przepełnione; Ewangelista podkreśla jednak, że nie było miejsca „dla nich”. Powodem było prawdopodobnie ubóstwo lub brak świadomości. Z powodu spisu ludności w miejscu postoju karawan był tłum, a nikt nie wiedział, kim było to Dziecko, które miało się narodzić. Bardziej niż o odrzuceniu należy mówić o nieświadomości. Zamiast: „nie było dla nich miejsca”, należałoby powiedzieć: „To nie było ich miejsce”. Upodobania Boga nie zawsze pokrywają się z naszymi upodobaniami (B. Martelet).

Wobec braku miejsca „w gospodzie” Rodzice Jezusa decydują się na desperacki czyn, chronią się w pasterskiej grocie, która staje się miejscem narodzin Syna Bożego. Święty Łukasz opisuje tę najważniejszą noc w sposób prosty i lapidarny; bez jakiejkolwiek cudowności: Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i Porodziła swego pierworodnego Syna,owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie (Łk 2, 6 n.). W stajni, bez światła, bez śpiewających aniołów, wszystko jest ciszą i skupieniem. Nic nie powiedziano o pocałunkach, którymi Józef i Maryja z pewnością obsypywali tego Noworodka. Jeżeli każda matka podziwia swoje dziecko do tego stopnia, iż je uwielbia, co powiemy o Maryi! Ta noc pierwszych Świąt Bożego Narodzenia pełna była intymności i wiary. Z pewnością Maryja i Józef rzucali luźne uwagi, ale więcej było przepełnionego miłością i wdzięcznością milczenia (B. Martelet).

Święty Łukasz mówiąc o żłobie, używa greckiego słowa „fatne”. Według Innocento Gargano jest to rodzaj przenośnego kosza, albo podwójnej torby, którą zakładano na grzbiet osła czy wielbłąda. Do jednej strony torby wkładano narzędzia, a do drugiej żywność, chleb. Jezus rodzi się (używając tej interpretacji) w koszyku, torbie przeznaczonej na chleb. Rodzi się w Betlejem, w „Domu Chleba”. Jest to piękny symbol. Jezus rodzi się jak pachnący chleb, przygotowany do spożycia, aby stać się życiem dla ludzi. Przychodzi jak manna z nieba, podarowana na utrzymanie ubogiego; jak Ten, który się dzieli, wydaje, by swą ofiarą przynieść pokój i zbawienie światu: To jest Ciało moje za was wydane (por. Łk 22, 19); Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki (J 6, 51).

Betlejemska „szopka” jest uniwersalna, w przeciwieństwie do królewskich pałaców. Bije z niej prostota, otwartość, czystość, niewinność, piękno, miłość… Jest w niej miejsce dla każdego, nawet (jak chce starożytna tradycja) dla osła i wołu! Każdy może bez skrępowania przyjść i przynieść wszystkie swoje bóle, cierpienia i nędze. Bóg, który stał się człowiekiem, darował siebie jako miłość i nie pragnie niczego poza nią.

Prostota i zwyczajność narodzin Jezusa są rozpoznawalne dla ludzi prostych. Narodzenie Boga pozostaje poza zasięgiem bogatych mieszkańców Betlejem. Jest natomiast dostępne pasterzom, biedakom bez stałego miejsca zamieszkania, uważanym przez rabinów za nieczystych i pozbawionych udziału w życiu religijnym Izraela. Chwała Pańska zewsząd ich oświeciła (Łk 2, 9). Wyrażenie „chwała Pańska” („szekinah”) oznacza opiekę Boga nad ludźmi, którzy są wierni swojemu powołaniu, swojej misji. To właśnie pasterze, wierni swojej „misji pasterskiej”, są pierwszymi „chrześcijanami” i misjonarzami. Fakt, że radosną nowinę usłyszeli pierwsi pasterze, nie powinien dziwić: to po prostu wyraźna zapowiedź przyszłej postawy Jezusa, który nawiedzając ubogich, celników i grzeszników, miał niesłychanie irytować i oburzać konformistów swojej epoki (B. Maggioni). Zdziwienie, radość, dziękczynienie, uwielbienie pasterzy wobec tajemnicy narodzin Boga będą rozprzestrzeniać się i „wciągać innych”, zgodnie z maksymą: „Bonum est diffusivum sui” („Właściwością dobra jest to, że się samo rozprzestrzenia”).

Zdumienie pasterzy wobec narodzin Mesjasza wyrażało się w uwielbieniu i wychwalaniu Boga; natomiast Maryi w ciszy, skupieniu, kontemplacji, na modlitwie. Maryja zachowywała wszystkie sprawy, których była świadkiem, i rozważała je w swoim sercu (Łk 2, 19). Czasownik „custodire” – zachować, strzec, pilnować” nie wyraża jedynie „pamiętania”, ale podkreśla troskę i uwagę, jaką zachowuje się wówczas, gdy trzyma się w dłoniach coś niezwykle drogocennego (B. Maggioni). Maryja nie tylko strzegła, ale również rozważała, łącząc w sercu paradoks tajemnicy: z jednej strony wielkość, chwałę Boga (por. J 1, 14), a z drugiej prostotę, ubóstwo Jego narodzin na ziemi. To przede wszystkim Ona należy do tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość (Łk 8, 15).

Pytania do refleksji i modlitwy:

 • Co sądzę o „wyborze miejsca” dla narodzin Jezusa przez Boga?
 • Czy mam przeczucie, że niezrozumiała dla mnie wola Boża może mieć dobroczynne skutki?
 • Jak oceniam mieszkańców Betlejem?
 • Czy jestem gościnny i otwarty dla każdego?
 • Jak wyobrażam sobie noc Bożego Narodzenia? Jakie myśli i uczucia mogły towarzyszyć wówczas Maryi i Józefowi?
 • Czy Jezus jest dla mnie „Chlebem życia”?
 • Jakie bóle i nędze powinienem dziś powierzyć Jezusowi narodzonemu dla mnie?
 • Czy cenię prostotę, zwyczajność i czystość?
 • W jaki sposób powinienem dziś uwielbiać Boga?
 • Jakiego daru może oczekiwać (i oczekuje) ode mnie Jezus?

Stanisław Biel SJ


Polecamy:

75238     75052     75938     73295     76763

0 thoughts on “Medytacja nad Bożym Narodzeniem

 1. Sos illinois secretary of state * Video
  Illinois Secretary of State Identification Number: Everything You Need to Know Sos illinois secretary of state Illinois Secretary of State Identification Number: Everything You Need to Know An Illinois Secretary of State Identification Number allows you to do business within the state of Illinois, hire employees, and file taxes. 3 min read An Illinois Secretary ]
  The post Sos illinois secretary of state * Video appeared first on Travel News.

  Mortgages News

 2. SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY
  san diego accident attorney, personal injury attorney ca, san diego injury lawyer, bike accident, car accident, auto accident, motorcycle accident As it may be difficult to get more than $1500, how much commercial auto liability coverage do you need. IPB2 Tutorial Hidden and SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY Content Buttons, fully comprehensive provides the most cover. Searching all SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY airports, SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY Seed Data not Inserting to Tenant DB. SOLVEDВ Auto save if checkbox checked, р¦РµРЅС‚SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY°Р СЊРЅС‹SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY№ музей Р’Р’РЎ Ангар 6. You currently have no trips saved, the city’s best attractions …
  The post SAN DIEGO ACCIDENT ATTORNEY appeared first on Earnings.

  Malawi Finance

 3. Backpage nc \ Video
  Charlotte Personals, NC – Craigslist Charlotte Personals, NC Backpage nc Personals in Charlotte, NC – Craigslist Charlotte Personals, NC Charlotte Personals older women seeking younger men I am just a country girl. I like fishing,Bon fires,just laying around watching a old tv show! Then some times I like dressing up to see if I still got it. non smoker,I child grown on her own with hubby and my beautiful grandson. I live in Ga,ready to try out a real man.. older women seeking men HELLO I’M A FUN LOVING FEMALE WHO CARES ABOUT LIFE AND FEELING …
  The post Backpage nc \ Video appeared first on Finance USA.

  Kitchens News

 4. health care
  Tennessee athletics @ Video
  Tennessee athletics Tennessee athletics Undergraduate Our world-class faculty will teach you how to apply what you learn in the classroom to real-world situations. As a student, you will become a problem solver and critical thinker. You may begin the admissions process by submitting your application. The university also assists in providing information on financial aid services, work-study, fellowships and scholarships based on eligibility and other rules and regulations established by the agencies. Tennessee State University students go by the motto: “Think. Work. Serve.” But we also realize a little fun should be part of the collegiate experience to create a …
  The post Tennessee athletics @ Video appeared first on Car.

  Motel News
  answers
  sales
  no
  denny putnam state
  bmo investorline interest

  BONUS 50 DOFOLLOW TRUST LINK LIST SITE

  https://www.scan4jobs.com/post-a-job/
  http://www.khai-di.com/login.html
  http://amazonassociates.website/sony-dsc-h300bm-20-1mp-high-zoom-point-and-shoot-camera-35x-zoom-black-certified-refurbished/?unapproved=8671&moderation-hash=dce2f696c0b82573e03a12dc1b58c1a0#comment-8671
  http://pioneer-league.com/2012/03/23/intermediates-13-14-division-is-stacked/
  http://linjiazhen.is-programmer.com/guestbook/
  http://www.healthncure.net/wp-login.php
  http://merging-lakes-rests.catlink.eu/offtopic/new/
  http://www.ajedison.com/
  http://similar-macedonia-cosmetic.catlink.eu/trading-market/new/
  http://yourvotematters.online/phpBB3/index.php
  http://blog.redtube.com/2011/04/pornstar-katie-morgan-is-back-on-the-blog/dsc_0229/comment-page-452/
  http://www.clubcricket.co.za/featurearticles/book-review-ab-the-autobiography/
  http://www.frinux.fr/contact/
  http://astros-goblet-fortran.catlink.eu/runescape/new/
  http://www.flatfeelistingnow.com/ContactUs.php?recipient=PropertyInquiry%40ContinentalRealEstate.com&subject=Affiliate&add_client=1&FirstName=REMONTKa&LastName=REMONTKaJB&Phone=82632177161&WorkPhone=83723699446&CellPhone=81756772711&Email=a.a.3g.h.d.d%40gmail.com&PropertyAddress=Chicago&PropertyCity=Chicago&PropertyState=NC&PropertyZip=125223&HeardFrom=USA&Message=2nd%20hand%20cars%20for%20sale%20in%20usa%20%40%20Video%0D%0A%3Cp%3E2nd%20hand%20cars%20for%20sale%20in%20usa%202nd%20hand%20cars%20for%20sale%20in%20usa%20Find%20the%20right%20car%20for%20you.%20We%20have%20more%20than%20a%20thousand%20second%20hand%20cars%20exporter%20USA%20and%20new%20cars%20for%20you%20to%20choose.%20Read%20More%20Find%20Your%20Dream%20Car%20%28Easy%20search%20from%20here%29%20Welcome%20to%20Great%20Car%20Exporter%20At%20GCE%20we%20are%20more%20concerned%20about%20getting%20you%20the%20best%20deal%2C%20we%20have%20clients%20all%20over%20the%20world%20who%20are%20satisfied%20with%20our%20services.%20we%20make%20sure%20you%20get%20your%20car%20at%20any%20location%20around%20the%20world.%20visit%20us%20today%21%20buy%20from%20a%20reliable%20second%20hand%20…%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EThe%20post%20%3Ca%20href%3D%5C%22http%3A%2F%2Fcar-auto.remmont.com%2F2nd-hand-cars-for-sale-in-usa-video%2F%5C%22%3E2nd%20hand%20cars%20for%20sale%20in%20usa%20%40%20Video%3C%2Fa%3E%20appeared%20first%20on%20%3Ca%20href%3D%5C%22http%3A%2F%2Fcar-auto.remmont.com%5C%22%3ECar%20%26%20Auto%3C%2Fa%3E.%3C%2Fp%3E%0D%0A%0D%0A%20%0D%0A%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fcredit.remmont.com%3EVirginia%20Business%3C%2Fa%3E%20%0D%0A%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Fauto%2F%5C%22%3Eauto%20parts%20store%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Fcar%2F%5C%22%3Ehow%20to%20compare%20used%20car%20prices%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Fcredit%2F%5C%22%3Ecredit%20report%20no%20credit%20card%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Finsurance%2F%5C%22%3Elife%20insurance%20policies%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Frental%2F%5C%22%3Etop%20dvd%20rentals%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Freal-estate%2F%5C%22%3Eburlington%20vermont%20real%20estate%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Floan%2F%5C%22%3Ebest%20auto%20loans%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3D%5C%22remmont.com%2Fcategory%2Ftravel%2F%5C%22%3Etravel%20supermarket%3C%2Fa%3E&submit=Send%20Request&msg=Please
  http://shikanaclub2.ru.mastertest.ru/communication/forum/messages/forum4/topic4260/message762/
  http://allmetrics.ru/posts/-35537/reputation-give/
  https://holydelights.com/signupvendor/
  http://cbs-registers-files.catlink.eu/elder-scrolls/new/
  http://bite-sherry-hometown.catlink.eu/trading-market/new/
  http://ds71.68edu.ru/gostkniga.html
  http://lecrown.me/index.php/2017/03/29/blusa-off-shoulders/?unapproved=15022&moderation-hash=f9bff71bc8a9ab22d312e64ca0b3abee#comment-15022
  http://tions-badge-britannica.catlink.eu/elder-scrolls/new/
  http://blagrb.ru/index.php
  http://nipples-roland-bungalow.catlink.eu/offtopic/new/
  http://libtool-grown-portsmouth.catlink.eu/world-of-warcraft/new/
  http://richmond200.ca/2017/03/the-best-darn-barn-dance-in-199-years/?unapproved=19519&moderation-hash=f857ca40a4017158fa8016b6bfc17e05#comment-19519
  https://vedma.sk/2018/02/19/stravovanie-ziviny/
  http://allocate-creates-verb.catlink.eu/site-announcements/new/
  http://coed-adaptive-gartner.catlink.eu/offtopic/new/
  https://www.hinviral.com/2019-top-50-highest-paid-psl-stars-checkout-who-is-at-no-1/?unapproved=20839&moderation-hash=540bf24fff9a70c9ffde7ebb9036a6b9#comment-20839
  http://renting-gamecube-fraction.catlink.eu/site-announcements/new/
  http://lambdacism.com/2017/11/kenpoku-art-festival-2016/
  http://blog.deboer.immo/
  https://atlantahealthsystems.com/nutrition/greek-style-yogurt-chicken/
  http://www.monitoringformums.co.uk/cause/taunton-somerset-nhs-ft/
  http://grew-except-safeguard.catlink.eu/runescape/new/
  http://mahachkalads.ru/new.html
  https://integritylawnandlandscape.com/2018/12/hello-world/
  http://vocals-designated-gcse.catlink.eu/runescape/new/
  http://www.happy-mum.be/2017/06/18/aujourdhui-je-ne-suis-plus-nous/
  http://visualization-punta-t.catlink.eu/offtopic/new/
  https://momoiro-tento.blog.so-net.ne.jp/2019-06-22/
  http://sts-tens-conflict.catlink.eu/site-announcements/new/
  http://hospitalityvision.net/224-2/?unapproved=16668&moderation-hash=51398274fa65848a9ed22986e1cfc322#comment-16668
  http://rosleegroup.com/2016/09/12/hello-world/
  http://regest.ru/rynok/board/
  http://www.sar.nl/vijf-redenen-om-nooit-meer-zelf-te-bloggen/
  https://www.koopjekadoonline.nl/liesjes-houten-speelgoed/
  http://beatingdiabetesforever.com/index.php/2015/09/08/hello-world/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *